Jak zwiększyć swoją kreatywność?
Rozrywka

Jak zwiększyć swoją kreatywność?

Nie da się ukryć, że ludzie kreatywni nie tylko są lepiej postrzegani w społeczeństwie, ale również lepiej radzą sobie w wielu codziennych sytuacjach. Szybciej rozwiązują wszelkie zadania, a nierzadko są wręcz uważani za geniuszy, radzących sobie bezproblemowo ze wszystkim, co stawia przed nimi życie. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że za kreatywność lub jej brak, jest bezpośrednio odpowiedzialna prawa półkula mózgu, odpowiadająca też za umiejętności pisania, czytania i liczenia. Często wydaje się nam, że jesteśmy po prostu skazani na życie z takim potencjałem, jaki posiadamy, nie wiedząc, że kreatywność można w prosty sposób zwiększyć.

Istnieje wiele mniej lub bardziej skutecznych metod, ćwiczeń, jakie możemy w tym celu wykorzystać, ale łączy je to, że nie wymagają od nas nic prócz odrobiny wysiłku. Pierwsze co możemy zrobić, to zmienić sposób, w jaki sporządzamy codzienne notatki, niezbędne w pracy czy w szkole. Żyjemy w dobie elektronicznych gadżetów i najczęściej piszemy na klawiaturze laptopa lub telefonu. Warto jednak pozbyć się tego nawyku, a ręczne pisanie korzystnie wpływa na pamięć, koncentrację oraz zdolność uczenia się i łatwego przyswajania nowych informacji. Ciekawe efekty może też przynieść zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń, czyli tzw. myślenie na opak.

dekolo logo

Dekolo.pl – Kule i jajka styropianowe w dobrej cenie

Wszystkie codzienne czynności, zazwyczaj wykonywane w określony sposób, można zrobić zupełnie inaczej np. zamiast jechać samochodem do pracy, zdecydować się na spacer lub pójść inną trasą. Jednak kreatywność to również wyobraźnia, która skutecznie stymuluje rozwój nowych zdolności. Ma ją każdy, ale u wielu osób jest ona ograniczona, trzeba więc ją odpowiednio rozwinąć, uwolnić od ograniczeń i sprawić, aby wpłynęła na kreatywne myślenie. Nie ma jednego sposobu, który to umożliwi, ale jeden jest z pewnością sprawdzony i należy czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Nic tak nie rozwija wyobraźni i kreatywności jak książki, których pozytywnego działania nigdy nie zastąpi telewizja lub wielogodzinne siedzenie przed komputerem. Najczęściej czytamy tylko dla przyjemności i jest to duży plus, ale warto niekiedy sięgnąć po trudniejszą lekturę, zmuszającą do większego wysiłku umysłowego, a efekty takiej zmiany odczujemy bardzo szybko. Czytanie zwiększa też zasób słownictwa, sprawiając, że po prostu stajemy się inteligentniejsi. Opóźnia też proces starzenia się mózgu, dzięki czemu zachowamy jego sprawność nawet w podeszłym wieku.

Duże znaczenie do zmiany sposobu naszego myślenia ma też często zaniedbywana aktywność fizyczna. Nie musimy od razu wyczynowo uprawiać sportu, wystarczy choćby spacer, aby dotlenienie mózgu i związane z tym zdolności intelektualne znacznie się zwiększyły. W czasie spaceru mamy też najlepszą okazję poznać nowych, interesujących ludzi, z którymi można wymienić poglądy na najróżniejsze tematy. Taki kontakt z innym człowiekiem bywa niekiedy bardzo inspirujący i nie należy go unikać. Nie wolno jednak otaczać się osobami hamującymi kreatywność i wpływającymi destrukcyjnie na samopoczucie psychiczne, lepiej przebywać w otoczeniu ludzi życzliwych, którzy pomogą wyjść nawet z największych depresji.

Post Comment