Nadwrażliwość zębów – jak temu zapobiec?
Sport i zdrowie

Nadwrażliwość zębów – jak temu zapobiec?

Wrażliwe zęby to dolegliwość dotykająca bardzo wiele osób. Ból może pojawiać się podczas spożywania zimnych lub gorących napojów, a niekiedy także podczas szczotkowania. Warto zatem dowiedzieć się, jak pozbyć się lub zmniejszyć ten problem.

Na pojawienie się nadwrażliwości może mieć wpływ bardzo wiele czynników. Często jest to spowodowane nieleczeniem oraz zaniedbaniem zębów. Oprócz tego istotny wpływ ma także gromadzący się kamień, który wciska się pod zęby powodując odsłanianie szyjki i zwiększając wrażliwość na ból. Wpływ może mieć także niedobór witamin i minerałów, który powoduje pękanie powierzchni zębów i odpryskiwanie szkliwa.

W przypadku jakiegokolwiek bólu powinniśmy udać się jak najszybciej do dentysty. Lekceważenie nadwrażliwości może być przyczyną próchnicy oraz zapalenia dziąseł. Warto zatem skutecznie temu przeciwdziałać. Oczywiście pierwszym i najważniejszym krokiem będzie wizyta u dentysty. To on powinien zalecić nam, w jaki sposób możemy uniknąć nadwrażliwości.

Jak pielęgnować nadwrażliwe zęby?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów. Powinna ona być wyposażona w miękkie i delikatne włosie. Poza tym powinniśmy wykonywać bezpieczne ruchy, aby nie podrażniać dziąseł. Należy w tym przypadku uważać na szczoteczki elektryczne, które mają dosyć silne i szybkie działanie. Ważne jest także to, by myć zęby bardzo dokładnie – nie należy omijać miejsc, które wywołują nieprzyjemne uczucie.

Centrum Medyczne Sowia Wola – stomatolog Nowy Dwór Mazowiecki – sprawdź ofertę

Istotna jest także pasta do zębów. Na rynku istnieją takie produkty, które są w stanie pomóc w pielęgnacji oraz ochronić odsłonięte szyjki zębów. Taka pasta zawiera wysokoaktywny aminofluorek, który łagodzi dolegliwości bólowe. Oprócz tego, substancja ta chroni zęby przed powstawaniem próchnicy.

Osoby z nadwrażliwością powinny także stosować specjalne płyny do płukania higieny ustnej. Uszczelnia on kanaliki zębowe oraz chroni przed próchnicą. Należy pamiętać, że płukanie nie zastępuje szczotkowania. Czynność ta powinna być wykonywana wyłącznie po umyciu zębów.

Pomoc dentysty

Pomoc stomatologa może uwolnić cię od bólu. Jedną z metod będzie pokrycie zębów fluorem. Jest to bezbolesny zabieg i skuteczny przez około 6 miesięcy. Możliwa jest także stymulacja mineralizująca, która polega na pokryciu zębów uszczelniaczem lub specjalnym materiałem wypełniającym. Istnieje także metoda zwana jonoforezą. Jest to jednak najmniej przyjemny zabieg, który polega na tym, że na powierzchni zęba rozprowadza się cząsteczki fluorku wapnia za pomocą prądu stałego.

Dieta także jest ważna

Aby uchronić swoje zęby przed utratą szkliwa oraz przed pogarszaniem nadwrażliwości powinniśmy stosować odpowiednią dietę. Przede wszystkim zadbajmy o to, by spożywać produkty, które posiadają duże stężenie wapnia i fosforanu (np. ser czy mleko). Należy także unikać słodkich oraz kwaśnych soków oraz napojów. Między posiłkami powinniśmy pić wodę lub napoje bezcukrowe. Należy unikać witaminy C oraz aspiryny – dlatego jeśli nie ma takiej potrzeby – nie stosuj ich.

Post Comment