Narcos, serial online
Rozrywka

Narcos, serial online

Narcos to amerykański serial telewizyjny wyprodukowany w trzech seriach przez Gaumont International Television, udostępniony na platformie Netflix. Serial opowiada historię Pabla Escobara, kolumbijskiego barona narkotykowego największego kalibru Kartelu z Medelin. To niezwykła, wciągająca i hipnotyzująca opowieść o jego dominacji w Kolumbii w latach 70. XX wieku i spektakularnym upadku.  Poznajemy tę postać,  gdy zaczyna dopiero wchodzić w biznes narkotykowy i śledzimy jej losy do samego końca. 

Ten i wiele innych popularnych seriali dostępny jest na stronie https://www.kinoman.co/ – dlaczego jednak należy zobaczyć serial Narcos?

1. Bo wciąga nas sama treść serialu. Jego konstrukcja jest prosta, zgodna z upływem czasu, a kolejne sceny pozostawiają nas z otwartą buzią. Nie ma w nim żadnych sztuczek technicznych, a jedyny zabieg tam zastosowany rodem z innych historii to narracja prowadzona przez amerykańskiego agenta DEA Steve’a Murphy’ego. To postać autentyczna, świadek tamtych zdarzeń, który uczestniczył w polowaniu na Kolumbijczyka. Prowadzona przez niego narracja jest błyskotliwa, dowcipna, jako uczestnik tamtej historii dzieli się z nami wiedzą niedostępną dla innych. I czujemy to w każdym kadrze.

2. Jedynym zabiegiem stricte technicznym w serialu jest łączenie scen aktorskich z materiałem dokumentalnym. Już w czołówce filmu widzimy dokumentalne fragmenty reportażowe, wiele spektakularnych scen zostaje przerwanych by pokazać nam autentyczne zdjęcia czy filmy. Na przykład przejmujący materiał z ataku armii Escobara na budynek sądu w Bogocie, a raczej jego skutki. Sam fakt ataku wydaje się nierzeczywisty, a do tego dokumentalne ujęcia zapierają dech.

3. Pablo Escobar grany przez brazylijskiego aktora Wagnera Mourę to postać mroczna i zbrodnicza, jednym rozkazem wysyła ludzi na śmierć, podkłada bomby, zabija dzieci. Jednak odczucia narratora i tym samym nasze budują do niego niechęć bardzo powoli. Gdzieś tam , bardzo głęboko przynajmniej na początku, imponuje nam przebiegłością, inteligencją , absolutną odwagą na granicy szaleństwa.I za to kocha go również lud kolumbijski. Jednak powoli najgorsze cechy psychopatyczne biorą górę i nie ma już miejsca nawet na cień podziwu. Dochodzimy wszyscy, my, narrator, lud wspierający Escobara do wniosku, że to po prostu morderca.

4. Świat pokazany w serialu Narcos to świat mężczyzn, świat macho. Kobieta jest tam , albo przykładną i uległą żoną, albo kobietą do towarzystwa. Kobieta jest tam zawsze ofiarą. Nie ma stanów pośrednich. To niezbyt pochlebna ocena społeczeństwa kolumbijskiego  z tego punktu widzenia.

5. Narcos to też historia Ameryki Łacińskiej. Od tej złej, skorumpowanej strony. Bo od Escobara biorą wszyscy. Zresztą nie mają wyjścia, albo biorą i żyją, albo nie biorą i już nie żyją.I to na każdym szczeblu zarządzania. To historia, która opowiada o próbie przejęcia władzy przez Escobara. O korupcji, morderstwach, chciwości.

Historia Pablo Escobara to opowieść o świetności i upadku. To potwierdzenie tezy, że im wyżej się wspinasz, tym z większego konia spadasz. Ale trzeba przyznać, że w tym serialu wszystko zagrało, aktorzy, fabuła, sposób czerpania z faktów.  To serial, od którego nie można się oderwać.

Post Comment