Oszczędzanie energii
Dom

Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii to bardzo ważna kwestia. Kwestia, która wraca jak bumerang. Co roku pojawia się w mediach, właściwie bez przerwy temat ten stanowi również wieczny temat rozmów Polaków w wielu okazjach. W końcu człowiek zawsze, gdy tylko ma ku temu okazję, chce zaoszczędzić pieniądze. A jeżeli przy okazji można również mieć swój wkład w ochronę środowiska – dlaczego tego nie robić? W końcu ekologia to temat bardzo gorący, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

Bardzo mocno powiązany jest również z energią i ogrzewaniem – również tę zależność widać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest aż nader prosta – w końcu w tym sezonie w Polsce następuje największe stężenie zanieczyszczeń, co przejawia się nawet w postaci okropnego smogu. Smogu, z którym musi się mierzyć wiele polskich miast. Jednak żeby naprawdę wygrać tę walkę trzeba zacząć od samego siebie i od zmiany mentalności. W końcu każdą zmianę najlepiej jest zacząć od samego siebie i swojego postrzegania niektórych spraw. W tym również spraw związanych z energią, oszczędnością – zarówno finansów, jak i środowiska naturalnego – oraz ekologią.

Panele słoneczne – chwilowa moda czy rozwiązanie problemów z energią?

Wiele osób zastanawia się jak zacząć oszczędzać. I to oszczędzać tak, by to było odczuwalne dla domowego budżetu, a przy okazji żeby nie cierpieć za bardzo w imię tych oszczędności. W końcu można obywać się na przykład bez takiej ciepłej wody, ale – po co to robić? Zresztą obywać bez ciepłej wody można się tylko na krótką metę. W dłuższym rozrachunku ludziom zacznie ten brak bardzo doskwierać. Zresztą niemądre oszczędności to jedno. Są jeszcze oszczędności pozorne – takie, które w dłuższym rozrachunku sprawią, że człowiek zamiast zaoszczędzić – będzie zmuszony wydać więcej pieniędzy, na przykład na podreperowanie swojego własnego, nadszarpniętego nadmiernym oszczędzaniem na energii w domu, zdrowia.

Panele słoneczne to temat, który nadal wzbudza wielkie emocje. Niektórzy uważają je za fanaberię, inni za pomysł dobry, aczkolwiek nie w naszym, polskim klimacie. Inni jeszcze wskazują na to, że w dzisiejszych czasach panele fotowoltaiczne stanowią prawdziwą innowację i rozwiązanie, w które powinno się inwestować, zarówno teraz, jak i w przyszłości. W końcu badania jednoznacznie wskazują na to, że panele słoneczne, jeżeli są tylko dobrze zamontowane, porządnie zrobione instalacje solarne pozwalają zaoszczędzić nawet 60 procent energii, która potrzebna jest do podgrzania wody oraz 30 procent energii, która potrzebna jest do nagrzania domu.

W sezonie z kolei, gdy temperatury są wyższe, a słońca jest po prostu więcej, można zaoszczędzić aż 90 procent energii do nagrzewania ciepłej wody użytkowej lub, na przykład, do podgrzania wody w basenie. A to wszystko są już cyfry, które warto rozważyć w kategorii oszczędności. Dodatkową korzyścią, poza większą ilością gotówki w portfelu, bez wątpienia będzie również wkład w ekologię i dbałość o środowisko naturalne człowieka.

One Comment

  1. Oszczędzanie energii jest bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach. Dlatego wydaję mi się, że wszelkie działania mające na celu propagowanie energooszczędności są niezwykle cenne 🙂

    Reply

Post Comment