Otworzyć swój własny biznes czy stać się franczyzobiorcą?
Biznes i finanse

Otworzyć swój własny biznes czy stać się franczyzobiorcą?

Wielu przyszłych przedsiębiorców staje przed decyzją: otworzyć swój własny biznes czy stać się franczyzobiorcą? Wybór ten jest bardziej indywidualny niż powszechny. Ponieważ pod wieloma względami sukces zależy od sprawności menedżera i jego umiejętności poświęcenia czasu na budowanie biznesu. Najpierw trzeba wiedzieć, jaka jest główna różnica między biznesem od zera a franczyzą.

Pomysły na swój biznes

Własny biznes od zera nie posiada ukrytego podtekstu. Jest to działalność gospodarcza, którą buduje się od siebie i do siebie. I nikt absolutnie w tym nie pomaga.

Na przykład, jeżeli ktoś zdecydował się rozpocząć pieczenie oryginalnych ciasteczek według przepisu swojej mamy to w tym przypadku musi obliczyć, ile pieniędzy zostanie wydane na pieczenie produktu, ile trzeba przeznaczyć na koszt energii elektrycznej, czy na wynajem pomieszczeń do produkcji. Na tej podstawie trzeba posiąść wiedzę, za jaką cenę można sprzedać te ciasteczka. Następnie trzeba znaleźć dostawców składników, aby obniżyć koszty produkcji.

Niezależnie trzeba też wiedzieć, kim są docelowi odbiorcy, którzy będą kupować wyprodukowany towar. I stąd wyciągnąć wniosek, czy te produkty będą sprzedawane po obliczonej wcześniej cenie. Po tych ustaleniach można się zorientować czy ma sens posiadanie własnego biznesu, czy też trzeba wymyślić inny, tańszy sposób. Oznacza to, że biznes od zera oznacza pełną i kompleksową kontrolę bez żadnej pomocy z zewnątrz.

Czym wyróżnia się franczyza?

Franchising w tym zakresie różni się całkowicie. Do wyboru są różne modele biznesowe. W rzeczywistości w przypadku franchisingu jedna firma, która stworzyła konkretny model biznesu, sprzedaje prawo do używania tego modelu innej firmie. Modele franchisingu są tak różne, że nie zawsze można mówić o pełnym wsparciu ze strony franczyzodawcy. Istnieją takie modele franczyzy, w ramach, których kupuje się produkty słynnej marki po obniżonej cenie. Resztę wykonuje się samodzielnie.

Dowiedz się więcej o biznesie franczyzowym – sprawdź stronę arss.com.pl

http://www.arss.com.pl/

Istnieje franchising, który jest sprzedawany na zasadzie otwierania oddziału. Oznacza to, że nie kupuje się prawa do prowadzenia własnej działalności gospodarczej pod patronatem firmy, ale nabywa się prawo do zostania kierownikiem następnego punktu dużej sieci. I właśnie, dlatego, że istnieje wiele opcji, do wyboru franchisingu należy podchodzić nie z pośpiechem, ale z dokładnością.

W większości rodzajów franczyzy kupuje się cały pakiet usług. Obejmuje to dostarczanie markowych materiałów, które pozwalają wykorzystać rozpoznawalność marki. Mogą również występować częściowe dostawy, pomoc przy rekrutacji personelu, zakupie lokalu i ogólnie pełne wsparcie firmy przed osiągnięciem zysku netto.

Oczywiście nie należy zapominać o głównych cechach charakterystycznych franchisingu. Mowa o płatnościach na rzecz właściciela głównej firmy, czyli tantiemy i zaliczki. Obie te płatności są standardowo określone w warunkach, które oferuje franczyzodawca. Ale ostatnio coraz więcej firm sprzedających swoje franczyzy próbuje zmniejszyć płatności, wynika to z rosnącej konkurencji wśród proponowanych franszyz.

Podsumowując

Franchising na prowadzenie działalności gospodarczej to dobra inwestycja, ponieważ według statystyk około 86% przedsiębiorstw działających w ramach tego programu przetrwa, czyli nadal istnieje i pięć lat po otwarciu. Takie dane zostały przedstawione przez ekspertów podczas praktycznej konferencji na temat franszyzy przedsiębiorczości.

Dzisiaj można pracować na zasadzie franczyzy w wielu dziedzinach: sprzedając towary określonej marki, na przykład ubrania lub buty, świadcząc usługi, w szczególności kosmetologię, catering. Jednak, oczywiście, jak w każdej firmie, można pozyskać nie tylko korzyści, ale także zagrożenia. O nich, a także o specyfice pracy na zasadzie franczyzy, powinni wiedzieć zarówno początkujący, jak i doświadczeni przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w nowego siebie.

Post Comment