Praca wolontariusza w domu opieki
Ogólna

Praca wolontariusza w domu opieki

Polskie oraz zagraniczne domy opieki stale ogłaszają się w prasie oraz Internecie w temacie poszukiwania do pracy nowych wolontariuszy oraz opiekunów. Samotne życie po sześćdziesiątce zmusiło wiele osób do zmiany miejsca zamieszkania.

Niektórzy trafiają tam dobrowolnie, inni z powodów zdrowotnych zostają oddani przez bliskich, którzy w pogodni za codziennością nie są w stanie pogodzić prywatnych obowiązków z opieką nad osobą starszą i schorowaną. Warto podjąć pracę w roli opiekuna w domu opieki społecznej, by przyjrzeć się życiu ludzi w wieku 60 lat i więcej. Człowiek nabiera wtedy pokory i potrafi zastanowić się nad własnym losem. Młodość przecież nie trwa wieczni i my wszyscy kiedyś także (jeśli Bóg pozwoli) dożyjemy wieku dojrzałego. Ośrodki opieki dowodzą, że jesień życia może upłynąć w sielskiej i anielskiej atmosferze. Pokoje są dostosowane do potrzeb seniorów. Można zamieszkać w pokoju trzyosobowym, dwuosobowym lub jednoosobowym. Ceny dostosowane są do współczesnych realiów i każdy senior tu zakwaterowany nie narzeka na koszty życia. Najważniejsze, że jest spokojnie i można spędzić niezapomniane chwile z ludźmi wyróżniającymi się szczególną empatią. Opiekunowie starszych osób w ośrodkach zgodnie stwierdzają, że w starszych osobach zamieszkujących domy opieki społecznej dostrzec można wiele zalet i wartości, które wśród najmłodszych pokoleń gwałtownie zanikają. Chodzi oczywiście o honor, życzliwość dla drugiego człowieka oraz radość życia do ostatniej chwili, choćby się waliło i paliło.

Ośrodki i domy opieki to miejsca, gdzie tylko z pozoru jest nudno. Niejeden nastolatek mógłby pozazdrościć emerytowi prężnego tutaj działania oraz rozpierającej chęci do życia. Bardzo ważne jest to, że mieszkańcy domów opieki skrupulatnie dzielą obowiązki między siebie. Ten, kto może, asystuje w kuchni przy gotowaniu obiadu, Niektórzy lubią przyłączyć się do drobnych zajęć w ogrodzie. Kuchnia w domu opieki zadziwia różnorodnością. Mieszkańcy nie mogą narzekać na jednostajny jadłospis. Obiad zawsze składa się z dwóch dań, zupy oraz przystawki. Zawsze kończy się deserem. Śniadania i kolacje są lekkostrawne, dzięki czemu emerytom udaje się zachować dobrą kondycję. Mało kto z mieszkańców uskarża się na problemy gastryczne, a taki fakt to najlepsza pochwała dla pracy Pań Kucharek. Domy opieki są idealnie ocieplone. Większość z nich dzięki środkom unijnym przeszła gruntowne remonty. Wymienione zostało także ogrzewanie, na bardziej nowoczesne. W pokojach jest ciepło i przytulnie.

Każdy z mieszkających w domu opieki emeryt zawsze może liczyć na wsparcie opiekuna – wolontariusza. Szanuje się tutaj także osoby, które ponad gwar i towarzystwo cenią swoją samotność, np, z ulubioną książką. Wokół domów opieki usytuowane są ogrody pełne klombów roślinnych. Po obiedzie można tam spacerować nawet do późnych godzin wieczornych, z czego bardzo często korzystają opiekunowie i wolontariusze wychodzący na spacery ze swoimi podopiecznymi. Emeryci niepełnosprawni, poruszający się na wózkach inwalidzkich, także chętnie wychodzą na świeże powietrze, a towarzystwo młodych ludzi sprawia, że zapominają o swojej ułomności, a także innych kłopotach i bolączkach.

Mieszkańcy domów opieki bardzo chętnie odwiedzają się wzajemnie w swoich pokojach. Do dyspozycji pozostaje także duża świetlica, która zazwyczaj wypełnia się wieczorami, gdy wszyscy chcą obejrzeć ulubiony serial. Z telewizji można skorzystać w ciągu całego dnia, nawet do późnych godzin nocnych. W domach opieki dla seniorów pracują także rehabilitanci. Ich zadaniem jest dbać o kondycję starszych osób, zachęcać do ćwiczeń i jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Na aktywność fizyczną w ośrodkach opieki zwraca się szczególną uwagę. Dowodem na to jest małe zaplecze z przyrządami do ćwiczeń, coś w rodzaju małej siłowni. Panowie lubią się spotykać w tym miejscu nie tylko, by popracować na maszynach rozciągających, ale także, by nieco poplotkować. Dla bardziej spragnionych ciszy i uniesień intelektualnych czynna w ośrodkach opieki jest biblioteka mogąca pochwalić się przebogatym księgozbiorem. Można znaleźć tam literaturę każdego rodzaju, także audiobooki, które przydają się zwłaszcza osobom mającym kłopoty ze wzrokiem i trudności z samodzielnym czytaniem.

W ośrodkach opieki naturalnie można odwiedzać mieszkańców. Zazwyczaj w weekendy zjeżdżają tu całe rodziny. W porze wiosny oraz lata odbywa się tutaj mnóstwo zabaw i festynów, dostarczających wszystkim ogromnej radości. Domy opieki przez cały rok tętnią życiem i  czas najwyższy, aby odkłamać fałszywy obraz tych miejsc w ludzkiej świadomości. Jest czysto, jasno i kolorowo. Nikt nie chodzi głodny i każdy ma swoje miejsce do spania. Przyjaźni i życzliwości, jaką spotyka się tutaj każdego dnia, mogliby się uczyć ludzie zabiegani za karierą na zewnątrz. Seniorzy nie zamykają się na otaczający ich świat. Raz na jakiś czas organizowane są tu wieczory poetyckie i artystyczne, na które przyjeżdża ktoś znany i popularny. Można wtedy wziąć udział w ciekawym koncercie, rozmowie, zdobyć autograf, a także zdjęcie ukochanego artysty.

 

One Comment

  1. Praca wolontariusza gdziekolwiek to piękna rzecz 🙂 Szkoda tylko, że nie mam wolnego czasu, bo z chęcią bym się gdzieś zapisał :<

    Reply

Post Comment