Świadkowa czy druhna – jakie są różnice?
Rozrywka

Świadkowa czy druhna – jakie są różnice?

Jakie są różnice pomiędzy świadkową a druhną? Co należy do ich zadań? Na jakie rozwiązanie warto się zdecydować? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat obu obyczajów ślubnych.

W polskim zwyczaju parze młodej na ślubie i weselu towarzyszą świadkowie. Coraz częściej jednak można spotkać się także z innym określeniem – druhna i drużba. Tradycja ta przywędrowała do Polski z zachodu i istnieją pewne różnice w obu przypadkach, z którymi warto się zapoznać. Obecność świadka podczas ślubu jest obowiązkowa – świadkowa i świadek poświadczają podpisami zawarcie związku małżeńskiego. Są to więc osoby, które będą w stanie w sposób formalny potwierdzić, że doszło do oficjalnego zawarcia małżeństwa.

Obecność druhen nie jest obowiązkowa i konieczna. Jednak stanowią one pomoc podczas wesela. Towarzyszą pannie młodej w czasie ślubu, a także wesela pomagając jej w różnych sprawach. Oczywiście świadkowa także może spełniać te obowiązki. Często bywa po prostu tak, że panna młoda nie może zdecydować się na wybór jednej świadkowej, dlatego wybiera kilka druhen spośród swoich przyjaciółek.

Jeżeli szukasz wodzireja na swoją imprezę, znajdziesz go na stronie Wodzirej Warszawa – zobacz ofertę

Obowiązki druhen przed ślubem

Zarówno główna świadkowa, jak i druhny mają obowiązek udzielenia nam pomocy przed ślubem, w czasie jego trwania, a niekiedy także po zakończonej uroczystości. Do głównych zadań należy pomoc w organizowaniu wesela – to bardzo ważne, ponieważ często jest kwestii organizacyjnych jest naprawdę wiele. Poza tym druhny, a także świadkowa powinny być odpowiedzialne za urządzenie wieczoru panieńskiego. Do zadań druhen należy pomoc w wyborze sukni, fryzury i makijażu. Bardzo ważna jest również obecność podczas ubierania sukni. Oczywiście niezbędna będzie również ich obecność na błogosławieństwie przed uroczystością.

Obowiązki druhen podczas ślubu i wesela

Druhny podczas ślubu powinny zająć miejsca jak najbliżej panny młodej. Poza tym tworzą one orszak ślubny. Pilnują, by suknia panny młodej nie była przydeptywana, układają i podtrzymują welon oraz tren. Oczywiście ich pomoc nie kończy się na ślubie. Również podczas wesela ich pomoc jest niezwykle przydatna. Mogą one sprawować piecze nad kopertami oraz prezentami. Pomagają również usadzać gości, a także dbają o inne sprawy organizacyjne podczas przyjęcia.

Jakie są różnice i podobieństwa?

Do zadań druhen i świadkowej należy przede wszystkim to, by pomagać pannie młodej we wszystkich sprawach zarówno przed weselem, jak i w jego trakcie. Wśród druhen powinna pojawić się świadkowa, która będzie odpowiedzialna za formalne sprawy, takie jak np. podpisanie dokumentu poświadczającego zawarcie małżeństwa. Druhny powinny zająć się takimi sprawami, jak pomoc w wyborze sukienki, a następnie w jej zakładaniu przed weselem. Świadkowa zazwyczaj przyjmuje większą ilość zadań od pozostałych druhen w trakcie wesela. Ważne, aby każda z druhen wiedziała, co należy do jej obowiązków. Jeśli chodzi o ilość – nie ma tutaj zasady. Wszystko zależy od decyzji panny młodej oraz od ilości gości i typu wesela.

Post Comment