Czy warto postawić na domy szkieletowe?
Budownictwo

Czy warto postawić na domy szkieletowe?

Domy szkieletowe, a więc domy kanadyjskie wciąż wzbudzają sprzeczne opinie. Wiele osób ma obawy przed wybraniem takiego rozwiązania. Wynika to z wielu mitów jakie pojawiły się w latach 90. ubiegłego wieku, kiedy to domy tego typu po raz pierwszy pojawiły się w Polsce. Drewno było wówczas tanie, a ceny konkurencyjne. Jednak wiele do życzenia pozostawiała jeszcze sama technologia budowania domów szkieletowych. Pierwsze domy kanadyjskie często wznoszone były z błędami. Dlatego też szybko pojawiła się opinia o ich kiepskiej jakości.

Idea domu kanadyjskiego polega na tym, że jest on możliwy do zbudowania przez inwestora o ile wie on jak się do tego zabrać lub posiada firmę, która się tym zajmie. Duże znaczenie ma także projekt. Domy szkieletowe można zbudować znacznie szybciej niż klasyczne domy z cegły czy pustaków. W razie pomyłki błąd można szybko i łatwo naprawić. Wynika to z dostosowania wszystkich elementów do systemu modularnego.

Wiele osób sądzi, że domy szkieletowe w Polsce są kiepsko budowane, bo brak jest ty rozwiązań systemowych takich jak w USA. Tak naprawdę cały problem polega jedynie na niewłaściwym przygotowaniu elementów konstrukcyjnych. Tymczasem drewno jest materiałem łatwym w obróbce, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby dom szkieletowy wznieść w sposób prawidłowy. Niestety często polscy inwestorzy wolą oszczędzać i zamiast na wysokiej jakości drewno suszone komorowe stawiają na zwykłą tarcicę. Czasami rezygnuje się też z łączników stalowych, bo są one stosunkowo drogie.

Na stronie http://www.ruvee.pl/ dostępne są różne projekty domów – nowoczesne i energooszczędne domy szkieletowe

Drewno na sam szkielet takiego domu wymaga odpowiedniego przygotowania. Powinno ono posiadać gęste słoje. Ważne jest to, aby było ono wysuszone komorowo oraz czterostronnie strugane. Każda belka powinna posiadać stempel potwierdzający klasę wytrzymałości drewna. Takie drewno znaleźć można w każdym tartaku i nie jest to specjalnie trudne. Poza tym budując dom tego typu trzeba zatrudnić fachowców tej dziedzinie. To akurat już takie proste nie jest. Przez wybraniem podwykonawcy trzeba obejrzeć jego poprzednie budynki oraz zapoznać się z opiniami ze strony dotychczasowych klientów.

W przypadku domów szkieletowych szybko dochodzi do wychłodzenia, ale podobnie jest w czasie ogrzewania. Na czas nieobecności w domu instalację można wyłączyć, a wodę spuścić z rur. Temperatura dodatnia utrzymuje się na ogół kilka dni, nawet jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno. W domach szkieletowych pasywnych woda nie zamarza w rurach przez wiele tygodni. W dobrze zbudowanym domu szkieletowym nie trzeba się także obawiać o ruch elementów konstrukcyjnych. Poza tym czasem powodem pękania ścian jest nieodpowiedni wybór materiałów.

Czasami panuje opinia, że w domach szkieletowych słychać nieustannie skrzypienie i trzaski. Wiele zależy jednak od jakości wykonania oraz od rodzaju zastosowanych materiałów. Dobrze zbudowany dom szkieletowy jest cichy tak jak każdy inny. Warto normowe wytyczne odnośnie akustyki ścian zewnętrznych i wewnętrznych uwzględnić już na etapie projektowania budynku. Wówczas nie ma się co obawiać o akustykę.

Post Comment