Zabawki a rozwój dziecka
Rodzina

Zabawki a rozwój dziecka

Zabawka to ważny i nieodłączny atrybut dzieciństwa, który daje dzieciom wiele radości i sprawia, że spędzają miło czas. Okazuje się, że wybór odpowiedniej zabawki wcale nie jest tak oczywisty. Najważniejsze jest to, aby poza funkcją rozrywkową, spełniała ona rolę edukacyjną i była przystosowana do wieku naszej pociechy.

Zabawki dźwiękowe

To zazwyczaj pierwsze zabawki, z jakimi ma do czynienia maluch zaraz po wyjściu ze szpitala. Grające karuzele zawieszone nad łóżeczkiem, brzęczące grzechotki, pluszaki wydające dźwięki to świetny wybór dla najmłodszych milusińskich. Dzieje się tak z prostej przyczyny, a mianowicie miesięczne dziecko reaguje przede wszystkim na otaczające go dźwięki, gdyż zmysł wzroku nie jest jeszcze całkiem rozwinięty. Pamiętajmy, aby melodie były spokojne, o niskich tonach. Zbyt ostre odgłosy mogą przestraszyć malucha, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Zabawki dla noworodków powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów oraz posiadać odpowiednie atesty. Dobrze wybrana zabawka dźwiękowa wpływa pozytywnie na rozwój słuchu i poczucia rytmu u dziecka. W ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka rozwijają się podstawowe funkcje motoryczne, np. chwytanie przedmiotów, dlatego warto zaopatrzyć malucha w różnego rodzaju grzechotki. Karuzele nad łóżeczkiem mogą być wielobarwne i składać się z ruchomych elementów, które nieco starszy niemowlak będzie z chęcią łapać i przekładać oraz wodzić za nimi wzrokiem.

Świat pluszaków

W świecie zabawek dla noworodków i starszych dzieci nie może zabraknąć tradycyjnych pluszaków. Zwróćmy jednak uwagę na to, żeby nie posiadały małych elementów, które dziecko może oderwać i połknąć. Dotyk miękkiego materiału uspokaja płaczącego malucha. Poprzez „opiekę” nad maskotkami dzieci uczą się empatii i troskliwości. Ulubione misie nadają się też świetnie do odgrywania ról, na przykład są pomocne w przebrnięciu stresujących wizyt u lekarza. Pluszaki budzą w starszym dziecku kreatywność i wyobraźnię, gdyż nadaje ono im cechy ludzkie, stwarza sytuacje czy buduje sceny.

Pierwsze klocki i sortery

Z całą pewnością nie są to zabawki dla noworodków, ale dla starszych dzieci. Z powodzeniem można je kupić jako prezent na roczek naszej pociechy. Na rynku dostępny jest szeroki wybór, zarówno klocków, jak i sorterów. Dla najmłodszych polecane są te z dużymi elementami. Sprawdźmy również, czy nie są wykonane z toksycznych tworzyw. Co rozwijają one w naszym dziecku? Przede wszystkim umiejętność rozpoznawania i dopasowywania kształtów oraz kolorów, a co za tym idzie logicznego myślenia. Pierwsze klocki czy sorter to odpowiednia zabawka i dla chłopca, i dla dziewczynki.

Jeździki, pchacze, samochody

Są to zabawki przeznaczone dla dzieci, które podejmują próby chodzenia (pchacze) i potrafią chodzić (jeździki oraz samochody). Zabawa nimi jest dynamiczna, wpływa bardzo dobrze na rozwój funkcji motorycznych. Rozwija w dzieciach refleks, a co najważniejsze – daje im dużo frajdy.

Siła w prostocie

Pamiętajmy, że do stymulowania prawidłowego rozwoju dziecka nie potrzebujemy zaawansowanych technicznie, drogich zabawek. Świetnymi sprzymierzeńcami będą tradycyjne kredki, papier, plastelina, modelina czy farbki. Dziecko nie tylko spędzi czas w kreatywny sposób, ale przede wszystkim rozwinie zdolności manualne, samodzielność w działaniu i wyobraźnię. W dodatku stworzone przez naszą pociechę pierwsze rysunki będą wspaniałą pamiątką z okresu dzieciństwa.

Gry planszowe i puzzle

To rozrywka dla kilkuletnich dzieci, ale i dla rodziców! Ogromny wybór ciekawych gier planszowych i puzzli to okazja do edukacji poprzez zabawę. Uczą one logicznego myślenia, cierpliwości, pokonywania trudności i współpracy z innymi osobami. Zarówno najmłodsi, jak i ich opiekunowie nie będą się nudzić podczas emocjonującej rozgrywki.

Przemysł zabawkarski jest silnie rozwinięty, a co za tym idzie daje konsumentom nieograniczony dostęp do wszelkiego rodzaju zabawek. Jednak warto pamiętać, że dla dziecka najważniejsza jest obecność rodzica i spędzanie z nim czasu, których nie zastąpi nawet najwspanialsza zabawka.

Post Comment